Jak się przygotować do teoretycznego egzaminu na prawo jazdy?
Niezależnie od tego, czy przymierzamy się do zdobycia prawa jazdy po raz pierwszy, czy musimy zdawać egzaminy ponownie po utracie prawa jazdy albo podnosimy swoje kwalifikacje jako kierowcy, na początku będzie nas czekać egzamin teoretyczny. Znajomość przepisów ruchu drogowego definiująca nasze zachowania na drodze jest równie ważna, jak praktyczne umiejętności prowadzenia pojazdu. W jaki sposób wiec najlepiej podejść do nauki, aby nie być zmuszonym do poprawiania egzaminu i straty nerwów, pieniędzy i czasu?
Jaka jest rola egzaminu teoretycznego w procesie uzyskania prawa jazdy?
Jeżeli ktoś właśnie przechodzi kurs przygotowujący do egzaminów na prawo jazdy, z całą pewnością pragnie, aby przyszłe egzaminy przebiegły gładko i bezboleśnie. Tymczasem większość przyszłych, a także zdających poprawki lub przymuszonych do egzaminów kierowców uważa, że to nie do egzaminu teoretycznego, ale do praktycznego warto się lepiej przygotować. Dzieje się tak dlatego, że egzamin praktyczny na prawo jazdy jest uznawany za trudniejszy, a przy tym znacznie bardziej stresujący.
Teoretyczny egzamin na prawo jazdy często jest traktowany lekceważąco. Jest uznawany za jedynie mały kroczek, preludium dla poważnego egzaminu praktycznego. To ten drugi ma odzwierciedlać przynależność kursanta do grona kierowców, a nie jest to do końca zgodne z rzeczywistością. Egzamin teoretyczny ma przygotować kierowcę do jazdy zgodnie z przepisami, gdyż to jest kluczem do zachowania bezpieczeństwa na drogach. Szkoły Nauki Jazdy nie po to uczą teorii i praktyki, aby ta pierwsza była pomijana. Bez znajomości teorii nie tylko nie zostaniemy dopuszczeni do egzaminu praktycznego, ale staniemy się zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Znajomość przepisów o ruchu drogowym jest bardzo ważna zawsze, ale szczególnie na początku kariery kierowcy. Młodzi kierowcy nie mają doświadczenia, nie nauczyli się jeszcze automatycznie reagować na znaki i oznaczenia drogowe, a także niewiele wiedzą o zachowaniu na drogach innych kierujących. Pierwsze samodzielne jazdy samochodem, szczególnie w mieście mogą wywoływać wręcz konsternację i często kierowcy po prostu się gubią, nie wiedząc, jak się mają zachować w danej sytuacji drogowej. Im lepsza znajomość przepisów, tym pewniejsza jazda zgodnie z nimi, a to przekłada się na bezpieczeństwo na drodze.
W żadnym wypadku nie można lekceważyć teoretycznej części kursu przygotowawczego na prawo jazdy. Stosowanie się do przepisów ruchu drogowego to przede wszystkim bezpieczna jazda. Niestety wielu kierowców o tym zapomina, stąd na drogach tak wiele wypadków i różnorakich kolizji. Wielu z nich udałoby się uniknąć, gdyby kierowcy lepiej przyłożyli się do poznania zasad ruchu drogowego. Oczywiście nauka tych zasad jest także przepustką do przystąpienia do egzaminu praktycznego, a stąd do uzyskania uprawnień do kierowania pojazdem.
W jaki sposób przygotować się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy?
Najpopularniejszą obecnie metodą przygotowania się do części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy jest wykorzystanie internetu. Ściślej chodzi o strony internetowe zawierające pytania i odpowiedzi na egzaminie na prawo jazdy, z których wiele pojawia się podczas rzeczywistego egzaminu. Ważne jest natomiast, aby nie przerabiać takich zestawów pytań po łebkach. Trzeba się w nie wczytać, a najlepiej przeczytać kilkanaście albo i kilkadziesiąt razy, aby na zawsze utrwalić je w pamięci. Przerabiając w ten sposób zestawy pytań i odpowiedzi nie tylko bez trudu zdamy egzamin teoretyczny, ale i zdobędziemy wiedzę na temat zachowania się podczas drugiego egzaminu. Egzamin praktyczny na prawo jazdy to nie tylko wszak umiejętność skręcania, czy włączania się do ruchu, ale również podchwytliwe nierzadko polecenia. Przykładowy nakaz egzaminatora do zatrzymania się, a wykonany przez kursanta w miejscu do tego nieprzeznaczonym albo za znakiem zakazu, natychmiast będzie skutkował przeznaczeniem do egzaminu poprawkowego.
Uzyskanie wprawy w zakreślaniu odpowiednich odpowiedzi na egzaminie nie powinno być jednak celem samym w sobie. Warto rozumieć te odpowiedzi, gdyż to przełoży się później na bezpieczniejszą jazdę po drogach.