Skąd biorą się nieprawidłowe zachowania u polskich kierowców?

Wiele osób narzeka na zachowania polskich kierowców na drogach. Każdy, kto na co dzień porusza się samochodem może łatwo zauważyć, że na naszych drogach nie brakuje wymuszenia pierwszeństwa, łamania przepisów drogowych ale także i zachowań agresywnych. Zastanówmy się więc, skąd wynika to, że wielu polskich kierowców jeździ nieprawidłowo.


Jakie są główne grzechy polskich kierowców?


Gdy przyjrzymy się policyjnym statystykom szybko zorientujemy się, że Polscy kierowcy przejawiają pewne typowe negatywne zachowania. Coś często występujące przewinienia to: przekraczanie prędkości, wymuszanie pierwszeństwa, nieprawidłowe parkowanie oraz nieprawidłowe zachowanie na przejazdach kolejowych. Dużym problemem jest także prowadzenie samochodów pod wpływem alkoholu czy innych niedozwolonych substancji. Polacy niewiele też robią sobie z zakazu kierowania pojazdami i prowadzą samochody pomimo tego.


Dlaczego nie wszyscy są dobrymi kierowcami?


To, że ktoś nie jest dobrym kierowcą może wynikać z kilku różnych przyczyn. Choć zdanie egzaminu na prawo jazdy w Polsce nie jest łatwe i często trzeba podchodzić kilka razy, to jednak czasami osobie słabo jeżdżącej udaje się takie uprawnienia uzyskać, przy sprzyjających warunkach. Bardzo ważne jest to, co dzieje się w tygodniach i miesiącach następujących po uzyskaniu uprawnień. Wiele osób niestety nie ma okazji jeździć samochodem, bo na przykład nie posiada własnego auta i później takie uprawnienia latami leżą w szufladzie. Aby być dobrym kierowcą trzeba praktykować możliwie często i regularnie. Ważne jest by w początkowym okresie, gdy zdobywamy doświadczenie, mieć jak najwięcej pokory i nie przesadzać z przekroczeniem prędkości. Trzeba też mierzyć siły na zamiary i uczyć się stopniowo. Jeśli ktoś mieszka w małym mieście to powinien stopniowo uczyć się w coraz większym ruchu miejskim, zamiast od razu rzucać się na głęboką wodę i jechać do centrum na przykład Warszawy, w godzinach szczytu. Podobnie jest z jazdą po autostradach. Najpierw trzeba nabrać trochę wprawy i pewności w prowadzeniu samochodu.


Skąd bierze się agresja na polskich drogach?


Na naszych drogach nie brakuje też zachowań agresywnych pomiędzy kierowcami. Czasami stoją za tym trudne cechy charakteru a innym razem jest to pośpiech. Niestety obecnie większość z nas prowadzi wysokie tempo życia i stale się gdzieś spieszymy. Takie sytuacje prowokują do łamania przepisów oraz zachowań agresywnych.


Jak poprawić sytuację na lepsze?


Obecnie w Polsce użytkowanych jest bardzo dużo samochodów, w związku z czym ruch na drogach jest duży i tworzą się korki. Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na drogach są także inni kierowcy, którzy mają równe z nami prawa. Szanujmy więc siebie nawzajem i pamiętajmy także o tym, by stale aktualizować znajomość przepisów prawa drogowego.